Our many programs would not be possible without the support of our generous sponsors and grantors. The Anchorage Folk Festival is supported by grants from:

A round of applause to the Hand Clapper Members for their donations up to $49 – too many to list, but truly appreciated! And our gratitude to the “Pick.Click.Give.“ donors whose contributions totaled $4,394.25 in 2017. Thank you for supporting the Anchorage Folk Festival!


Major Sponsor $5000+

BP

Sponsor $1000+

Alaska Airlines
Alaska Music & Sound / Horn Doctor
Alyeska Resort
Calais Company
Coca-Cola of Alaska
Coffman Engineers
First National Bank Alaska
Hotel Captain Cook
Municipality of Anchorage
Petr’s Violin Shop
Rasmuson Foundation

Folk Hero $500 – $999

Lou Nathanson
Medical Park Family Care
Music Man
John Asbjorn Osnes
Eric Rodgers
Jeanne Reilly / Reilly’s Irish Pub
Valerie Waldrop

Barn Dancer $250 – $499

Amanda Kerr Violin Studio
Anchorage Waldorf School
Arctic Roadrunner
Arctic Solar Ventures
Sky, Starkey; Landye, & Bennet Blumstein
Kevin Cassity
Celtic Community of Alaska
CRW Engineers
Cliford Eames
Richard W Garner
Clo & Bruce Gifen
Irish Club of Alaska
Jim Kerr
David Mannheimer
Wendy Robbins
UAA Department of Music
Stan & Maeve Watkins
Salmonfest
Marvin Woodworks

Troubadour $100 – $249

Debra L Addie • Alaska City Folk Arts Camp • Joseph & Rachel Baldwin • Kevin Banks • Barbara Barnes & Jeff Symmes • Lauri Bassett • Sue Ellen & Joseph Bembin • Julia Bevins • Jerry Bever • Carl Bostek • Michael Brubaker • Harry & Jeanne Bruhn • Celtic Treasures • Michele Champion & George Donart • Jeremy Cohen • Cordova 4H Music Camp • Cindy Cowling • Peter Crimp • Gil Dammond • Mary DeMers • Elena Denevan-Yoter • Rhon & Kit Duke • Sara Engebretson • Laurel Flynn & Charlie Overby • Laura Grossman • Dan & Jane Guzauskas • Leslie Kleinfeld • Katharine LaForest • Gayle Martin • McGinley’s Pub • John McManamin • Deena & Frank Mitchell • Shane & Sharon Mitchell • Christine Noel • William Ostrand & Sarah McCabe • Dee Okerland • Joanne Overly • Margaret Parsons • Laurie Prax • Sarah Rule • Beverly Short • Drs. Mark & Andrea Silverman • Ms. Thetus Smith • Gary & Donna Steinfort • Thomas Torvie • Cy Two Elk • Claire Wilson • William S. Woollen, Jr.

Step Dancer $50 – $99

Elsa Aegerter • Jennifer Baer • Jeffrey Bannish • Gretchen T Bersch • Davin Blubaugh • Mary & Bruce Bookman • Amity Condie • Roy Corral • Sheila Curran • Carol DeVoe • James Diemer • Graham Dugdale & Elizabeth Benson • Ava Earl • David Evans • Robert Foote-Jones • Roger Fuson • Kay F Gajewski • William Goodell • Stuart Greenfeld • Allison Grifth • Beverly Grogan • Carol Harris • Linda Herr & Harley Gehman • Jim & Carol Anne Hogins- Wolfe • Elayne Hunter • Russell James • Joel & Katie Kadarauch • Merideane Kennison • Jenny Koenig • Renee Kvasager • Thomas Lambert • Suzanne Little • Judy Lyon • Jay Marvin & Sigrid Brudie • Molly McCarthy • David McCormick • Charlie Miller • Janet Myers • Thomas Noble • Jim & Susan Pfeifenberger • E. Jean Pollard • Kenny Powers & Charlotte Smith • Karen Rakos • Kathleen Reilly • Kurt Rein • June R Sellers • Hilma Shavings • David Stutzer • Bruce Talbot • Doug & Kathie Veltre • Garren Volper • John Weddleton • Michelle Wilber • Christy Williams & Steve Montooth • Mark Wohlgemuth • John Wolfe & Gretchen Nelson


Anchorage Folk Festival is 100% volunteer-run, and we would like to send a special thank you out to these incredible people and organizations that helped put the festival on this year:

49th State Brewing Co. – Allie Smedal, venue coordination
Alaska Railroad – generously contributing tickets for our raffle
Anchorage Concert Association – continued support in the community
Anchorage Music Co-op – sponsoring the Open Mic at Middleway Cafe
Bear Tooth Theatrepub – hosting the Folk Week Monday Night Movie Fundraiser
Church of Love – Candace Blas, venue coordination
Chugach Adventures – use of a van for the guest artists
Chugach Powder Guides – use of a van for the guest artists
Dancing Bears – supporting folk dancing at the festival & throughout the year!
Kaladi Brothers Cofee Co. – eye-opening beverages in the lobby
Kenny Powers – donation of raffle artwork
La Potato – Nikole Moore, venue coordination
KSKA & KNBA – featuring local music & bringing folk music from around the world to Alaska
Mary Schallert – hosting the Main Stage Scheduling Meeting
Matson Lines – a generous contribution
Megan Bladow – University of Alaska Anchorage
Shirts Up – festival merchandise design & production
V Rae – beautiful 2019 festival artwork
Williwaw – Susynn Snyder, venue coordination
The Odom Corporation and Souther Glazer's Wine & Spirits – generous contribution & prize donations


Thank you to those whose efforts make the festival happen, the 2018 Production Crew:

Banjo Contest – Conor McManamin & Joel Kadarauch
Bear Tooth Movie Night – Conor McManamin
Bookkeeping and Square Accounts – Battle Business Services; Brenna Hughes
Dance Coordinator – Brenna Hughes & Brian DeMarcus
Emcee Coordinator – Kate Hamre
Emcees – Jeremiah Millen, Joel Kadarauch, Victoria Taylor, Jayson Owens, Robin Hopper, Leslie Kleinfeld, Josh Klauder, Marianne See, Kevin Worrell, Patty Hamre, Michael & Ezzy Allwright, Michael Brubaker and Family, Mike Childers, Steve Hinds, Andy King
Folk Week Coordinator – Jamie Whiteman
House Managers – Dave Hamre, Brett Jokela, db pedersen
Kick Off Party – Hannah Yoter
Late Night Jams – Eric Rodgers
Lobby Managers – Mary Graham & Rose Hanson
Media Outreach & Marketing – Mary Graham, Kate Hamre, Rose Hanson, Brenna Hughes, & Eric Rodgers
Membership Coordinator – Joel Kadarauch
Merchandise and Poster Design – Shirts Up & Ray Flores, Mariah Oxford
Open Mic Coordinator – Rose Hanson
Open Mic Night Hosts – Danny Booth & Jaime Whiteman
Program – Mariah Oxford
Program Coordinator – Kate Hamre
Raffles – Joel Kadarauch
Scheduling Coordinators – Bill McDonald, Mary Schallert, Kate Hamre, Eric Rodgers, Lilly Goodman, with help from our scheduling committee!
Social Media Outreach – Mary Graham, Rose Hanson, Brenna Hughes, Conor McManamin, Eric Rodgers, Garren Volper
Sound Engineering – Chief: Lucy Peckham; Associates: Rick Miller, Bennett Hilsgen, Kyle Todd
Stage Banners – Joel Kadarauch
Stage Managers – Bill McDonald, Conor McManamin, & Caroline Rodgers
Stagecraft – Shane Mitchell, Wayne Mitchell & the Wendy Williamson Staff
Merchandise – Eric Rodgers & Hannah Yoter
UAA Board Liaison – Armin Abdihodzic
Volunteer Coordinators – Mary Graham, Rose Hanson, & Bill McDonald
Web Design/Web Master – Brenna Hughes
Workshop Coordinators – Lilly Goodman, Armin Abdihodzic, & Eric Rodgers

And a huge thank you to all of our emcees, stage, lobby, and dance volunteers!

March 2019

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
  • Board meeting on Second Thursday
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Powered by Simple Calendar