All main stage performances are FREE for everyone and located at the Wendy Williamson Auditorium.

2533 Providence Drive
Anchorage, AK 99508

(All times are approximate, and schedules may be changed without notice)

Thursday Evening, January 24, 7 PM

emcee: Andy King

7:00 PM – Alaska Jumping Fleas
7:15 PM – Saturday Cinders
7:30 PM – Mixed Meter
7:45 PM – The Cheapest Key
8:00 PM – The Gitterounders
8:15 PM – Becky Kotter and Company
8:30 PM – Yukonnites
8:45 PM – Spenard Johnny

TOP

Friday Evening, January 25, 7 PM

emcee: Leslie Kleinfeld & Josh Klauder

7:00 PM – Red Cap and the Cyser Boys
7:15 PM – Midnight Starlight
7:30 PM – Bootleg Brown
7:45 PM – Jakelegs
8:00 PM – Between the Keys
8:15 PM – Mary Schallert & The New York City Boys
8:30 PM – Buck Fever & Power Struggle
8:45 PM – Ben Winship & Eli West

TOP

Saturday Afternoon, January 26, 1 PM

emcee: Michael  & Ezzy Allwright

1:00 PM – Gary Stedman
1:15 PM – Grin and Baehr-It
1:30 PM – Anchorage Suzuki Fiddlers
1:45 PM – Polka Dan
2:00 PM – kg on the sax
2:15 PM – Spring Gently
2:30 PM – Bucket of Brians
2:45 PM – Delaney Clodfelter
3:00 PM – Alaska Main Squeeze
3:15 PM – Lauren Somers Heyano
3:30 PM – db pedersen
3:45 PM – Spencer and Harrison
4:00 PM – John Cook
4:15 PM – Folk Medicine
4:30 PM – Fiona Rose and the 37’s
4:45 PM – Anchorage Mandolin Orchestra (AMO)

TOP

Saturday Evening, January 26, 7 PM

emcee: Robin Hopper

7:00 PM – Thunderbird Ukulele
7:15 PM – Powder Day
7:30 PM – J Shogren
7:45 PM – Chris Thompson & Friends
8:00 PM – Justin Cano
8:15 PM – Wings To Fly
8:30 PM – Ten Dollar Bet
8:45 PM – Whitney Youngman
9:00 PM – Booth Country Kings featuring Amanda Kerr
9:15 PM – Naked Mabel
9:30 PM – Robbie Beebe and Friends
9:45 PM – Red Elk

TOP

Sunday Afternoon, January 27, 1 PM

emcees: Michael Brubaker & Family

1:00 PM – Paul and Lee Band with Free Will
1:15 PM – Timbre Music Studio
1:30 PM – Faded Jeans
1:45 PM – The Newlybirds
2:00 PM – Kathy Burgoyne and Raqs On, accompanied by Djinn Fizz (on the raqs)
2:15 PM – Tom & Dom
2:30 PM – Thunderbird Guitar
2:45 PM – Paul Paslay
3:00 PM – Miriah’s Student Band
3:15 PM – Los Peces Del Norte
3:30 PM – From Paradise Valley
3:45 PM – Dawn Berg
4:00 PM – The Gospel Sound
4:15 PM – Keil and Brown
4:30 PM – Sturm Troupers
4:45 PM – Alaska City Folk Arts

TOP

Sunday Evening, January 27, 7 PM

emcee: Joel Kadarauch & Jayson Owens

7:00 PM – Lou Nathanson
7:15 PM – Brubaker Family Band
7:30 PM – Bayou Glacée
7:45 PM – Steven Bacon
8:00 PM – String of Lights
8:15 PM – Annie Carlson
8:30 PM – Western Centuries

TOP

Performances:Week One ♦ Performances:Week Two ♦ Workshops:Week One ♦ Workshops:Week Two ♦ Dances ♦ Folk Week