Week 1 – Main Stage Performances

All main stage performances are FREE for everyone and located at the Wendy Williamson Auditorium - 2533 Providence Drive; Anchorage, AK 99508

(All times are approximate, and schedules may be changed without notice)

Thursday Evening, January 16th, 7 - 9:30 PM

Parlor in the Round at AFF

Again this year, we open the show with a very special edition of Parlor in the Round featuring Guest Artist Jontavious Willis.

TOP

Friday Evening, January 17, 7 - 10 PM

emcee: Jeremiah Millen

7:00 PM – Lou Nathanson
7:15 PM – Boney River Blues Boys
7:30 PM – AllGood Family Band
7:45 PM – Snow Drifters
8:00 PM – Jakelegs
8:15 PM – Robin Hopper
8:30 PM – Buck Fever & special guests Rank Strangers
8:45 PM – Guest Artist Jontavious Willis*

*Please note - the printed program erroneously lists Mr. Willis' set as starting at 7:45. But we know you'll all be in your seats by 6:45, so we hope you'll forgive us our error.
TOP

Saturday Afternoon, January 18, 1 - 5 PM

emcee: Michael & Ezzy Allwright

1:00 PM – Lou Dog and the Company
1:15 PM – The New Ferryboat Musicians
1:30 PM – Jim Pfeiffenberger
1:45 PM – Fifties
2:00 PM – Drew Erickson
2:15 PM – Tania Opland & Mike Freeman
2:30 PM – Alaska Jumping Flea Society
2:45 PM – Wade Hampton Miller
3:00 PM – Alaska Main Squeeze
3:15 PM – Kathy Burgoyne and GraceAnn with music by Djinn Fizz (on the Raqs)
3:30 PM – Tune Weavers
3:45 PM – Music From The Heart
4:00 PM – Sudarushka
4:15 PM – Matt Mahan and Shenandoah
4:30 PM – From Paradise Valley
4:45 PM – Anchorage Suzuki Fiddlers

TOP

Saturday Evening, January 18, 7 - 10 PM

emcee: Joel Kadarauch

7:00 PM – Thunderbird Ukulele
7:15 PM – Katie Scoggin
7:30 PM – Bluestockings
7:45 PM – Three Fish in a Tree
8:00 PM – Will Putman
8:15 PM – Sturm Troupers
8:30 PM – Ava Earl
8:45 PM – Yesterday, in Spenard
9:00 PM – Steve Durr
9:15 PM – Alaska Button Box Gang
9:30 PM – Haley's Comet
9:45 PM – SoBroSol

TOP

Sunday Afternoon, January 19, 1 - 5 PM

emcee: Marianne See & Leslie Kleinfeld

1:00 PM – The Paul and Lee Band with Free Will
1:15 PM – Peas 'n Carrots
1:30 PM – Kg on the Sax
1:45 PM – Rell
2:00 PM – Tundra Berry Jams
2:15 PM – Ain't it a Shame
2:30 PM – Thomas Taylor
2:45 PM – Chugiak Eagle River Senior Center Jam Group
3:00 PM – Alaska Celtic Pipes & Drums
3:15 PM – The St. Mary's Praise Singers
3:30 PM – Mandolicity
3:45 PM – Betty Arnett- Storyteller
4:00 PM – Kohl Keil
4:15 PM – Tom and Dom
4:30 PM – Edward San Martin
4:45 PM – Devil's Club Bouquet

TOP

Sunday Evening, January 19, 7 - 10 PM

emcee: Brett Jokela & Terri McCoy

7:00 PM – Mary Walker & the Takonis
7:15 PM – The Hot Club of Nunaka
7:30 PM – Stephen Hendricks
7:45 PM – Denise Martin & Jim Kerr
8:00 PM – Annie Carlson
8:15 PM – Mountain Waxwings
8:30 PM – Guest Artist Jack Broadbent

TOP

Jack Broadbent

April 2020

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
2
  • Board Check-In
3
4
5
6
7
8
9
  • Board meeting on Second Thursday
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
  • Development Committee
24
25
26
27
28
29
30
Powered by Simple Calendar